Anasayfa Haber YPG: “Süleyman Şah operasyonu Türkiye’nin talebi üzerine Kobané güçlerimizin katılımıyla gerçekleşti”

YPG: “Süleyman Şah operasyonu Türkiye’nin talebi üzerine Kobané güçlerimizin katılımıyla gerçekleşti”

Paylaş

(Özgürlükçü Sol)-YPG Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Süleyman Şah türbesi operasyonu, Türkiye’nin talebi üzerine YPG Kobané güçlerinin katılımı ile gerçekleşti.

ANF’de yer alan haber şöyle:

PG Basın Merkezi, dün akşam Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik düzenlediği operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir” dedi.

YPG Basın Merkezi Türk ordusunun dün akşam Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik düzenlediği operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.  YPG Basın Merkezi’nin açıklaması şöyle:

“Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve askerlerin katılımıyla dün gece Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik bir operasyon düzenlenmiştir. Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobanê güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir.

YPG Kobanê Komutanlığımızca belirlenen yetkili arkadaşlarımız ile Türk devlet yetkilileri arasında yürütülen 4 günlük tartışmalar ardından operasyon planlaması somutlaştırılmıştır. Bu çerçevede dün gece saat 21.00’da Türk ordusuna bağlı zırhlı araçlar ve belli sayıda asker Mürşitpınar kapısından Kobanê Kantonu sınırları içine girmiştir. Türk ordusu, daha önce belirlenen yol hattı üzerinden güçlerimize ait araçlar eşliğinde ilerleyerek Süleyman Şah türbesine ulaşmıştır. Güçlerimizin denetiminde bulunan alanlar içinde Türk askerlerinin mevziilendirilmesi ve ikmalinde sorumluluk alan güçlerimiz geri çekilme esnasında da bu görevini eksiksiz yerine getirmiştir.

Güçlerimizin aktif katıldığı operasyon sağlıklı bir şekilde tamamlanmıştır.”

Hatırlanacağı gibi, IŞİD çetelerinin yoğun saldırılarının yaşandığı günlerde Türkiye, Kobané’ye  yardım koridoru açılması taleplerini uzun süre reddetmiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “düştü düşecek” sözleri büyük tepki toplamıştı. Halkların sokaklarda aktif direniş göstermesi üzerine Türkiye hükümeti geç ve sınırlı da olsa Kobané’ye koridor açmak zorunda kalmıştı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here