YSGP Bursa :’Eğitim emekçilerine dokunmayın’

Paylaş

Özgürlükçü Sol Haber :Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Bursa İl Eş Sözcüleri Necla Türemen ve Serdar Esen, eğitimcilere verilen cezalara ilişkin bir açıklama yayınladılar.

  • YSGP Bursa: ”Eğitim emekçileri ve Eğitim-Sen yalnız değildir, haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacağız. Sendikal ve demokratik hak mücadelesi baskılarla önlenemez”
‘Büyük Eğitimci Yürüyüşü’ nedeniyle Bursa’da 27 eğitimci 1 yıl 2 ay hapis cezası aldı, mahkeme cezaların beş yıl ertelenmesine karar verdi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP) Bursa İl Eş Sözcüleri Necla Türemen ve Serdar Esen, eğitimcilere verilen cezalara ilişkin bir açıklama yayınladılar.

YSGP tarafından yapılan açıklama şöyle:

”Eğitim emekçileri 10 Eylül 2014 tarihinde okullardaki gerici kadrolaşmaya ve kamu kaynaklarının özel sektöre peşkeş çekilmesine karşı, “bilimsel, laik ve demokratik eğitim” talebi ile yürüyüş düzenlemişler, ardından da İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapılmıştı. Eylem sonrasında açılan soruşturma davaya dönüşmüş, önceki gün sonuçlanan davada 27 eğitim emekçisi 1 yıl 2 ay hapis cezası almıştır. Mahkeme cezaların beş yıl ertelenmesine karar vermiştir.

Ceza alan eğitim emekçilerinin on dördü Eğitim-Sen Bursa Şubesi yönetici ve işyeri temsilcisidir. Eğitim-Sen Bursa Şubesi yaptığı açıklamada bu cezanın sendikalarını bilimsel, laik, demokratik ve ana dilde eğitim mücadelesinden vazgeçiremeyeceğini belirtmiştir.

Mahkeme kararında cezaların “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet, kamu malına zarar vermek ve basit yaralama” suçlarına dayandırıldığı ifade edilmektedir. Ancak gerçek nedenin eğitim emekçilerini ve sendikaları baskı altına almak, yandaş sendika dışındaki sendikal kuruluşları yok etmek olduğu açıktır.

Sendikalar, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, yasaların kendilerine tanıdığı temel haklar gereği, ülkeyi ve mesleğini ilgilendiren konularda düşüncelerini açıklar, karşı olduğu konular için de demokratik tepkilerini gösterirler. Bunu engelleme çabası demokrasi içinde kabul edilemez.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi olarak bilimsel, laik, demokratik, parasız ve ana dilde eğitimden yanayız. Bu kararın iktidarın tüm ülkede insana, emeğe, doğaya yönelik saldırılarının ve tüm muhalif sesleri susturmaya yönelik uygulamaların bir parçası olduğunu düşünüyoruz. Eğitim emekçileri ve Eğitim-Sen yalnız değildir, haklı mücadelelerinde her zaman yanlarında olacağız. Sendikal ve demokratik hak mücadelesi baskılarla önlenemez!”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here