Anasayfa Haber YSGP Eş Sözcüsü Naci Sönmez,ÖDP Eş Başkanı Alper Taş TİHV Genel Başkanı...

YSGP Eş Sözcüsü Naci Sönmez,ÖDP Eş Başkanı Alper Taş TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı Suruç katliamı ile ilgili açıklama yaptılar

Paylaş

SGDF üyelerine yönelik Suruç’ta gerçekleştirilen katliama dönük tepkiler DAIŞ’i destekleyen politikalar izleyen AKP’ye yöneliyor. Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi Eş sözcüsü Naci Sönmez, Saldırıdan AKP hükumeti sorumludur dedi. ,ÖDP Genel Başkanı Alper Taş DAIŞ’i kast ederek “Bu örgüt AKP rejimi tarafından desteklendi ve teşvik edildi” derken, ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi de “Saldırıyla gençlerimizi ve bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ama bilsinler ki biz asla yılmayacağız” diye konuştu.

İstanbul ve Ankara’dan Kobanê’nin inşasında yer almak için dün yola çıkan ve bugün vardıkları Suruç Belediyesi Amara Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yapacakları sırada, gerçekleşen bombalı saldırıda onlarca SGDF üyesi genç yaşamını yitirirken, saldırılara tepkiler ise gelmeye devam ediyor.

TİHV Genel Başkanı Şebnem Korur Fincancı, bölgede 90’lı yıllardaki ortamın yaşanmaya başladığını ifade ederek, “Bu kadar katliamcı olmayı insanın bilincinin almadığı bir noktadadır. Hala yüzde 40’larda bir desteğe sahip olan bir partiden söz ediyoruz. Bu parti katliamcı, işkenceci, radikal İslamcı grupları destekliyor. Bu desteği bu katliamda da görmek mümkün. Diyarbakır’daki patlamada gördük. Katliamı yapanların cezasız kalması bu yolu açıyor. Bu katliamlara karşı söyleyecek söz bulmak zor” dedi.
680x680nc-ist-20-07-15-suruc-katliami-rop2
Buldan: Çok alçakça bir katliam

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise, saldırının çok alçakça bir saldırı olduğunu belirterek, “Rojava direnişinin yıl dönümünde bu katliamın yapılması çok alçakçadır. Bu bir katliamdır. Kobanê direnişini görmeyen kesimlerin bu katliamda parmağı olduğunu düşünüyoruz. Çok alçakça bir katliam. Ankara’da 10 gün önce gençlerle bir görüşme yaptık. Projelerini bana anlattılar. Bizden bakanlık ve valilik üzerinden kolaylık sağlanması yönünde talepte bulundular. Gençlerden biri dün de beni aradı ve yardım talebinde bulundu” ifadesinde bulundu.
680x680nc-ist-20-07-15-suruc-katliami-rop4
Buldan, Sağlık Bakanlığı ile görüştüklerini ve Suruç’a 20 Ambulans ve Helikopter Ambulans’ın gönderildiği belgisini aldıklarını söyledi.

Buldan, saldırının ardından TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ile görüşeceğini belirterek, mecliste grubu bulunan partilerden bir heyet oluşturularak, Suruç’ta incelemelerde bulunmasını isteyeceklerini ifade etti.

Buldan, devletin bu saldırı sonrasında yapması gereken tek şeyin, katliamı yapanları ortaya çıkararak, cezalandırmak olduğunu kaydetti.

Sönmez:Suruçta’ki canlı bomba saldırısına ilişkin Özgürlükçü Sol ‘a açıklama yapan Yeşiller Ve Sol Gelecek Partisi eş sözcüsü sönmez katliamdan AKP’yi sorumlu tuttu. Saldırıyla Rojava Devrimi’nin dostlarının hedeflendiğine vurgu yapan Sönmez, “Bu katliamdan birinci derecede IŞİD’i destekleyip büyüten AKP Hükümeti sorumludur.images

Taş: Bu örgüt AKP tarafından desteklendi

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş da, “Bu gençler çok değerli bir iş yapıyorlardır. Yaşamı örgütlerken, yaşamlarını kaybettiler. İsimleri tarihte yerlerini alacak. Vahşice katledildiler” dedi. İŞİD’in bu saldırıları insanlığa karşı işlediğini dile getiren Taş, “İŞİD bu savaşını Türkiye’nin içine de taşımak istiyor. Bu saldırılar giderek, bütün insanlığa karşı gerçekleşiyor. Sadece bu saldırıları Irak veya Suriye ile sınırlandırmamak gerekir. Bu örgüt AKP rejimi tarafından desteklendi ve teşvik edildi. AKP, bölgedeki hegemonyasının bu örgütle kurmaya çalıştı. Bayram günlerinde insanları katledenler, Bayram günü İstanbul’da bayram namazı kıldılar. Ne kadar göz yumulduğunu gösterdiler. Bu İŞİD katliamlarına karşı insanlık direnişi yanında yer alsınlar. Bu katliamı bölgeye bir müdahale olarak görmesin ve değerlendirmesin. Bu örgüte karşı gerekli tedbirleri alsın. Yoksa tüm insanlığın başına bela oldukları gibi bunların da başına bela olacaklar” şeklinde konuştu.
680x680nc-ist-20-07-15-suruc-katliami-rop1
ESP: Asla yılmayacağız
680x680nc-ist-20-07-15-suruc-katliami-rop3
ESP Genel Başkan Yardımcısı Fadime Çelebi de, Türkiye genelinde 350, İstanbul’dan ise 120 gencin Kobane’nin inşası için Suruç’a gittiklerini belirterek, “Arkadaşlarımız, Kobane’ye bir orman ve çocuk parkı kuracaklardı. Onları, halaylar ve zılgıtlarla uğurladık. Arkadaşlarımız, ‘Biz Kobane’yi birlikte savunduk ve birlikte inşa edeceğiz’ dedi” ifadelerini kullandı. Saldırının tüm halklara yönelik yapılan katliam olduğunu belirten ve saldırıyı kınayan Çelebi, “Vahşi bir şekilde bu saldırı yapıldı. Saldırıyla gençlerimizi ve bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Ama bilsinler ki biz asla yılmayacağız” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here