Anasayfa Haber Yükleri yoksulluk davaları ekmek….

Yükleri yoksulluk davaları ekmek….

Paylaş

Bulanık’ta at arabalarıyla taşımacılık yapan yurttaşlar, geçim sıkıntısından şikâyetçi. “Ekmek davası” dedikleri işte günlük 20-25 TL arası kazanan taşımacılar, bu tutarın yaşamlarını idame etmeye yetmediğini vurguluyor. Eşi karaciğer hastası olan 4 çocuk babası Erkan Çakar, “Hasta eşimin ilaçlarına yetmiyor” diyerek, yardım kuruluşlarına çağrıda bulunuyor.

Muş’un Bulanık ilçesinde at arabalarıyla yük taşıyan yurttaşlar, geçim sıkıntısı yaşıyor. Zorluklara rağmen at arabacılık yapmaya devam eden yurttaşlar, günlük kazançlarının ihtiyaçlarını karşılamamasından şikâyetçi. Günde 20-25 TL arasında iş yaptıklarını belirten at arabacılar, bu kazançlarının özellikle kış aylarında hayvanların yem ihtiyacını karşılamaya bile yetmediğini vurguluyor. Sabahın ilk ışıklarında işe koyulan at arabacılar, gün içinde en çok un, şeker, kömür ve odun taşıdıklarının söylüyor. Her birinin yaşam öyküleri farklı olsa da tek ortak noktaları var, o da yoksulluk.

‘Hasta eşimin ilaçlarına yetmiyor’

680x680nc-mus-14-03-15-at-arabalari-tasimacilik-yoksulluk8

Yaklaşık 20 yıldır bu işi yaparak geçimini sağlamaya çalışan Erkan Çakar, kazandığı para ile sadece yemek ihtiyaçlarını karşılayabildiklerini söylüyor. Eşinin karaciğer hastası olduğunu dile getiren 4 çocuk babası Çakar, kazancının eşinin hastane ve ilaç masraflarına yetmediğinin altını çiziyor. Yardım kuruluşlarına çağrıda bulunan Çakar, “Bu zorluklara karşı ne kadar dayanabileceğimizi bilmiyorum. Eşimin hastalığı da gün geçtikçe ilerliyor. Taşımacılık yaparak kazandığım para ile ihtiyaçları karşılayamıyorum. Bize yardım eli uzatılsın” diyor.

Ekmek davası…

680x680nc-mus-14-03-15-at-arabalari-tasimacilik-yoksulluk3

Yaptıkları işi ekmek davası olarak tanımlayan ve kalbine takılı pil ile hayata tutunmaya çalışan Fevzi Gezici de, hayatının tamamına yakınını bu işi yaparak geçirenlerden biri. Taşımacılık yapanların en yaşlısı ve hatırı sayılır kişilerden biri olan Gezici, günde ortalama 20 TL kazandıklarını, bazı günler ise hiç yük taşıyamadıklarını ve evlerine eli boş döndüklerini ifade ediyor. Yaşamın pahalılığından yakınan Gezici, “Şekerin, unun, yağın fiyatları almış başını gidiyor. Bazen bir haftalık kazancımız ile bir torba şeker bile alamıyoruz. Hep bir şeylerden kısarak yaşıyoruz. Kazandığımız parayla ancak karnımızı doyurabiliyoruz” diyerek, yaşadıkları sıkıntıları sıralıyor.

‘Bu işi yapmaya mecburuz’

Bir diğer taşımacı Metin Gezmiş’in yaşam hikâyesi de diğerlerinden pek farklı değil. Hayatının tamamına yakınını bu işi yaparak geçiren Gezmiş’in de tek şikâyeti, günlük kazancının ihtiyaçlarını karşılayamaması. Bir ücretlendirme tarifesi üzerinden taşımacılık yapmadıkları söyleyen Gezmiş, “Kim ne kadar veriyorsa onu alıyoruz. Bazıları 5 TL, bazıları 10 TL veriyor” diyor. Yılların verdiği deneyimle trafikte pek sıkıntı yaşamadıklarını aktaran Gezmiş, kazandıkları paranın yetmediğini ancak taşımacılık yapmaya mecbur olduğunu söylüyor. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here