Anasayfa Haber Yüksekdağ: İktidar kadına yönelik şiddeti arttırıyor

Yüksekdağ: İktidar kadına yönelik şiddeti arttırıyor

Paylaş

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında Van, Ağrı, Iğdır, Bitlis ve Hakkari’de yürüyüş ile etkinlikler gerçekleştirildi. Van’da polisin engelleme girişimine rağmen kadınların ısrarıyla tamamlanan yürüyüşe katılan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, “Evin hakimi erkek, devletin şiddet politikalarına bakarak eşlerine, çocuklarına karşı şiddet uyguluyor. İktidarın savaş politikaları her yerde şiddeti besliyor. Mirabel kardeşlerin diktatörlüğe karşı verdikleri direnişi büyüteceğiz” dedi. 25-11-2015-gdr-kadna-siddet-protesto12

Kongreya Jinên Azad (KJA) Van bileşenleri, 25 Kasım 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma ve Mücadele Günü etkinliklerinin finalini, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın da katılımıyla Beşyol Kavşağı’ndan Feqiye Teyran Parkı’na yapılan yürüyüşle gerçekleştirdi. Çok sayıda kadının yöresel kıyafetleri ile katıldığı yürüyüşte, “Erkek şiddeti ideolojiktir, öz savunma haktır” pankartı açan kadınlar, “Şoreşa jinê li Cizîrê pek te”, “Ekin Wan rumeta me ye”, “Kadına değil şiddete karşı el kaldırın” dövizleri taşındı. Yürüyüşte, bu yıl etkinliklerin ithaf edildiği Varto’da katledilip çıplak bedeni sosyal medyada teşhir edilen YJA Star gerillası Kevser Eltürk (Ekin Wan) ile Nusaybin’de katledilen 5 çocuk annesi Selamet Yeşilmen’in posterleri de taşındı. Yürüyüşe geçilmeden önce kadınları ablukaya alan çevik kuvvet polisleri yürüyüşe engel olmak istedi. Yürüyüşün engellenmeye çalışılması üzerine Yüksekdağ ile polisler arasından süren görüşmeler uzun süre sonuçsuz kaldı. Yaklaşık bir saat boyunca polisler tarafından engellenen kadınlar, geri adım atmayınca polisler ablukayı kaldırmak zorunda kaldı. Yeniden yürüyüşe geçen kadınlar sık sık, “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Jin jiyan azadî” ve “Barikat kalksın yürüyüş başlasın” sloganları eşliğinde parka ulaştı.

’25 Kasım kadın özsavunma bilincini ortaya çıkardı’

KJA adına açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Derya Havya, kadın şiddetinin ideolojik olduğuna dikkat çekerek, “25 Kasım iktidarcı, egemen, ayrılıkçı zihniyetin kadın öz kimliği ve iradesine karşı yaptığı açık vahşi ve örgütlü imha etme temelli saldırılarına karşı kadın öz savunma bilincinin açığa çıktığı tarihsel bir dönüşümdür” dedi. agr-25-11-15-kadina-karsi-siddet-protesto1

Ardından konuşan Figen Yüksekdağ ise kadınların dünyanın her tarafında katliamlara karşı zulme uğrayan kadınlarla dayanışmak ve kadın mücadelesini yükseltmek amacıyla bir araya geldiğini belirterek, kadın mücadelesinin kutlu bir mücadele olduğunu ifade etti.

‘İktidarın savaş politikaları şiddeti her yerde teşvik ediyor’

İktidarın bütün değerlerini kaybettiğini, kadın mücadelesi karşısında da onursuz bir duruş sergilediğini dile getiren Yüksekdağ, şunları aktardı: “İktidar kadınların sesini kısmak için her türlü saldırıyı gerçekleştiriyor. İktidarın savaş politikaları evde, sokakta, her yerde kadınların katledilmelerine neden oluyor. Türkiye’de neden günde 5 kadın katlediliyor sorusuna iktidar neden cevap veremiyor. Yargı kadın katillerine ödül gibi cezalar vererek yeni katliamları teşvik ediyor. Kadın cinayetlerine karşı neden caydırıcı cezalar verilmiyor. İktidarın bu yaklaşımları kadın kıyımlarına yol açmaya devam ediyor” dedi.

‘Kıyım politikalarına karşı yaşam mücadelesi veriyoruz’

Kadınlar olarak kıyım politikalarına karşı yaşam mücadelesi verdiklerini dile getiren Yüksekdağ, şöyle devam etti: “Okulda, evde, sokakta katliamlarla karşı karşıya kalan kadınlar seslerini duyuramıyorlar. İktidarlar kadınların sesi olmak yerine ortaya koydukları şiddet politikalarıyla kadın kıyımlarını besliyor. Evin hakimi erkek, devletin şiddet politikaların bakarak eşlerine, çocuklarına karşı şiddet uyguluyor. İktidarın savaş politikaları her yerde şiddeti besliyor. Mirabel kardeşlerin diktatörlüğe karşı verdikleri direnişi büyüteceğiz” diye konuştu.

‘Erkek şiddetine karşı onur ve barış mücadelesi veriyoruz’

“Nusaybin’de evinin önünde özel harekat polisleri tarafından katledilen Selametler, Cizre’de katledilen yeni evli Fatmalar, Mersin’de tacize uğradıktan sonra katledilen Özgecanlar ölmesin diye kadın mücadelesini büyüteceğiz” diyen Yüksekdağ, mücadelelerinin erkek şiddetine karşı onur, barış ve eşitlik mücadelesi olduğuna dikkat çekti.

‘AKP ülkeyi Ortadoğu’da savaşa sürüklüyor’

AKP’nin 1 Kasım seçimleri öncesinde “Ya bizi desteklersin ya da ülke kaosa sürüklenir” sözünü hatırlatan Yüksekdağ, seçimlerden tek başına iktidar olarak çıkan AKP’nin politikalarının ülkeyi savaşa sürüklediğini ifade etti. Birçok platformda barış sürecinin son bulmasının ülkeyi felakete sürükleyeceğini dile getirdiklerin hatırlatan Yüksekdağ, “AKP’nin tek başına iktidar olmaktaki ısrarı kaosun son bulması için değil, kaosu ve savaşı derinleştirmek olduğunu söylemiştik. Gelinen süreçte söylediklerimizde haklı olduğumuz ortaya çıktı. En son Rusya uçağının düşürülmesi ile ülke, Ortadoğu’da savaşa sürüklenmek isteniyor. Ülkeyi Ortadoğu’da savaş sürüklemeye çalışan AKP’ye karşı biz kadınların mücadelesi ısrarla devam edecektir” diye konuştu. agr-25-11-15-kadina-karsi-siddet-protesto7

Konuşmaların ardından kitle sloganlar eşliğinde dağıldı.

BİTLİS

Bitlis Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Saîdî Kurdî Caddesi üzerinde basın açıklaması gerçekleştirildi. KJA aktivistlerinin de katıldığı açıklamada, “Jin jiyan azadî” ve “Kadın cinayetleri politiktir” dövizleri taşıyıp mor fular takan kadınlar, adına açıklama yapan belediye çalışanı Berçem Uzar, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin yoğun bir şekilde yaşandığını ancak eril şiddetin ortadan kaldırılması için her zaman onurlu bir mücadele yürüteceklerini vurguladı. Bitlis Belediyesi Eşbaşkanı Nevin Daşdemir Dağkıran ise, Kürt kadın hareketinin köklü bir tarihe sahip olduğunu kaydederek, “Kadın yoldaşlarımızın bize miras olarak bıraktığı bu mücadele sonucu kadınların önemli bir yol katletti. Hiç bir şekilde erkek şiddetine boyun eğmeyeceğiz. Erkeğe biat etmeyeceğiz ve eril zihniyete karşı her zaman mücadele edeceğiz” diye belirtti.bts-25-11-15-bitlis-belediyesi-kadn-aciklama

Konuşmaların ardından kadın şiddetine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla cadde üzerindeki istinat duvarına monte edilen tabelalara mor, yeşil ve mavi renkteki boyalar ile “Jin jiyan azadî” ve “Edî bese” yazıldı. Sabah saatlerinde ise belediyedeki kadın çalışanlar tarafından belediye giriş kapısı önünde erkek çalışanlara mor kurdele takıldı.

AĞRI

Ağrı’da Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivistleri, 25 Kasım dolayısıyla Belediye İş Merkezi binasından Telekom yürüyüş gerçekleştirdi. Mor fular takan kadınlar, kadına yönelik şiddeti anlatan dövizler taşırken, sık sık “Jin, jiyan, azadî” sloganı attı. Kadınların toplandığı alanda yoğun önlem alarak zırhlı araçlarla birçok sokağı kapatan polis, yürüyüşe engel olmak istedi. Polis engellemesine rağmen yürüyen kadınlar, erbaneler eşliğinde sık sık, “Yaşasın kadın mücadelesi” sloganı attı. Telekom binası önünde yolu tek taraflı trafiğe kapatarak açıklama yapmak isteyen kadınlara, polisin engel olmak istemesi üzerine gerginlik çıktı. Kadınlar polise zılgıtlarla tepki gösterirken, açıklamada konuşan KJA aktivisti Fatma Şahin, AKP hükümeti döneminde kadına karşı gelişen katliamlara değinerek, katledilen kadınları hatırlattı ve kadınların öz savunmalarını geliştirmesi gerektiği vurguladı. agr-25-11-15-kadina-karsi-siddet-protesto6

Konuşmaların ardından eylem zılgıt ve sloganlar ile son bulurken, kadınlar toplu olarak Sema Kültür Merkezi’ne geçerek sinevizyon gösterimine katıldı.

Doğubayazıt Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü ile Sema Yüce Kadın Danışma Merkezi de, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında el bildirileri dağıttı. İlçe merkezinde şehir ulaşımını sağlayan servislere ve iş yerlerine kadına şiddete karşı Kürtçe ve Türkçe sticerler yapıştırıldı.

HAKKARİ

KJA Hakkari Bileşenleri öncülüğünde, 25 Kasım etkinlikleri kapsamında Bınevş Kadın Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar, Bulvar Caddesi boyunca sloganlar eşliğinde yürüyerek, kadın kırımına tepki gösterdi. Bınevş Kadın Merkezi önünde son bulan yürüyüşte konuşan Bınevş Kadın Merkezi Sosyologu Özgül Doğan, kadına yönelik şiddetin giderek arttığına dikkat çekerek, “Türkiye’de kadına yönelik şiddet ve kadının bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskı her geçen gün artmaktadır. Şiddete karşı sessiz kalınınca daha çok kadının namus cinayetine kurban gideceğimizi, şiddete, eve kapatılmaya ve tecavüze daha çok maruz kalacağımızı bilmemiz gerekir” dedi.

Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar eşliğinde dağıldı.

‘Gün mücadele etme günüdür’

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 25 Kasım etkinliklerinin finali eski Cezaevi Kavşağı’nda “Lorina Xweda Venda” adlı tiyatro gösterimi ve ilçe merkezinde yapılan yürüyüşle verildi. Yüzlerce kadının katıldığı yürüyüşte, “Hepimiz Arin’iz”, “Kadının öz savunması toplumsallığın temelidir” ve “Kadın demokratik ulusun inşasında öncü güçtür” pankart ile rengarenk lolipoplar taşınırken, kadınlar attıkları sloganlarda erkek ve devlet şiddetine karşı öfkelerini haykırdı. Eski Cezaevi Kavşağı’nda saygı duruşunda bulunulmasının ardından konuşan Gever Halk Meclisi Eşbaşkanı Nazife Evin, “Erkek şiddeti ideolojiktir, öz savunma haktır” diyerek, tüm kadınların erkek ve devlet şiddetine karşı direnmesi gerektiğini kaydetti. AKP iktidarı döneminde kadına yönelik şiddetin tavan yaptığına dikkat çeken Evin, “Gün Kürdistan’da kadınların öncülüğünde gelişen özyönetim iradesini parçalamak isteyen iktidara karşı mücadele etme günüdür. Tüm kadınları her türlü şiddete karşı ‘dur’ demeye, ölümleri durdurmak için öz savunmaya çağırıyoruz” dedi.

Etkinlik “Jin, jiyan, azadî” sloganları altında çekilen halaylarla son buldu.

‘Bedenimize, emeğimize sahip çıkıyoruz’

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde ise KESK’li kadınlar şube binası önünde toplanarak, kadına yönelik şiddeti protesto etti. Emekçiler adına konuşan Eğitim Sen üyesi Sevcan Akkaya, Türkiye’de her gün yaklaşık 5 kadının katledildiğine dikkat çekerek, “Her yıl yüzlerce kadın babaları, kocaları, sevgilileri, en yakınlarındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Yüzlerce kadın ve kız çocuğu tecavüze ve cinsel istismara maruz kalıyor. Yanı başımızdaki kadını korumaya çalıştığımız için, yemeği tuzsuz yaptığımız için, boşanmak istediğimiz için, aşklarına karşılık vermediğimiz için, barışmayı reddettiğimiz için, sadece kadın olduğumuz için, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğimiz farklı olduğu için şiddete maruz kalıyor, katlediliyoruz. Evimizde, kapımızın önünde, işyerimizde, sokakta, mecliste, kısacası yaşamın her alanında erkek-devlet şiddetiyle yüz yüze kalıyoruz” dedi.

Tüm saldırılara karşı, “İnadına barış, inadına eşitlik, inadına direniş” diyen Akkaya, “Biz kadınlar, erkek-devlet-sermaye işbirliğiyle yaşamımızı kuşatma altına alan saldırılara karşı, yaşam alanlarımıza, toprağımıza ve doğaya dönük talana karşı, kentlerimiz üstünde oluşturulan ablukaya karşı, toprağımızdan bizi koparan şiddet, baskı ve zora karşı; emeğimize, bedenimize ve kimliğimize sahip çıkıyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar eşliğinde eylemine son verdi.

IĞDIR

Iğdır’da Iğdır Belediyesi Kadın Meclisi öncülüğünde, 25 Kasım kapsamında İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. “Fuhuşa tecavüze sessiz kalma”, “Haklı şiddet yoktur”, “Cinsel, ulusal ve sınırsal sömürüye son” dövizleri açan kadınlar adına konuşan Belediye Kadın Meclisi üyesi Seyran Ayhan, kadın cinayetlerinde yargının aldığı kararların adil olmadığına dikkat çekti.

Basın açıklamasının ardından Iğdır Kültür Merkezi’ne kadar sloganlar eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi. Kentteki 25 Kasım etkinlikleri 25-29 Kasım tarihleri arasında Iğdır Kültür Merkezi konferans salonunda ücretsiz film gösterimleri ile devam edecek.agr-25-11-15-kadina-karsi-siddet-protesto10

ERZURUM

Erzurum’da ise DEM-GENÇ öncülüğünde merkez Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semtinde basın açıklaması gerçekleştirildi. DBP il binasından semt meydanına kadar yapılan yürüyüşe, DBP ve HDP yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı. “Erkek şiddeti ideolojiktir özsavunma haktır” pankartının taşındığı eylemde, “Jin jiyan azadî”, “Ekin Wan onurumuzdur” sloganları atıldı. Açıklama alanının yüzlerce polis tarafından ablukaya alınması ise dikkat çekti. Kitle adına konuşan Atatürk Üniversitesi öğrencisi Zilan İştar, kadına yönelik şiddetin devlet politikası olduğuna dikkat çekerek, egemen zihniyete karşı mücadele edeceklerini söyledi.

Eylem DBP binasına yapılan yürüyüşün ardından son buldu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here