Anasayfa Haber Yüksekdağ: Silvan’da yaylım ateşine tutulduk

Yüksekdağ: Silvan’da yaylım ateşine tutulduk

Paylaş
Silvan’da yasağın sürdüğü mahallelere giren, aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP’li vekiller ile sivil toplum temsilcilerinin bulunduğu grubun üzerine ateş açıldı. Yaşananları imc tv’ye anlatan Yüksekdağ, “Çok açık bir biçimde yaylım ateşine tutulduk. Mahalle dar olduğu için can kaybı yaşanmadı,” dedi. 

Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde 11 gündür süren ablukayı aşarak mahalleye girenlerin üzerine ateş açıldı.

Diyarbakır Caddesi üzerinden yürüyüşe geçen ve aralarında HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, çok sayıda HDP’li vekil ve sivil toplum örgütü temsilcisinin de bulunduğu kitle, Konak Mahallesi’ne yürüyüş düzenledi. Konak Mahallesi’ne giren kitleye, özel harekat timleri ve askerler silahla ateş açtı.

Saldırıda Üstün Güneş kurşunla yaralandı; 5 kişi de gaz fişeği ve darp sonucu yaralandı.

Yüksekdağ: Sivil insanlarla birlikte pusuya düşürüldük

Yaşananlarla ilgili imc tv’ye konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, yasaklı mahallelere doğru yürüyüşe geçtikleri esnada kendilerine yönelik herhangi bir müdahale olmadığını, sonrasında ise üzerlerine yaylım ateşi açıldığını söyledi. Yüksekdağ yaşananları şöyle özetledi:

“Herhangi bir uyarı, temas söz konusu değildi. Çok açık bir biçimde yaylım ateşine tutulduk. Mahalle dar olduğu için can kaybı yaşanmadı. Kurşundan söz ediyorum, gaz bombası değil. Sivil insanları vekillerle birlikte pusuya düşürdüler. Alanın avantajında dolayı can kaybı yaşanmadı. Bir arkadaşımız ağır yaralı.  Ateşi kimin açtığını göremedik. Yaylım ateşine tutulduk.

Mahallenin içine ilerledikten sonra karşımıza özel timler çıktı. Silahları bize doğrulttular. Aramızda gerilim ve tartışma yaşandı. Daha sonra asker, polis ve özel timler bize saldırdı.”

Fotoğraf: Sendika.Org

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here