Anasayfa Haber Yüksekdağ ve Demirtaş: Suçlarınıza ortak olmayız

Yüksekdağ ve Demirtaş: Suçlarınıza ortak olmayız

Paylaş

HDP MYK toplantısının ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, Suruç saldırısının bağlantılarının ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi. Demirtaş ve Yüksekdağ, Davutoğlu’nun “ortak deklarasyon” çağrılarına ilişkin de, “Devleti siz yönetiyorsunuz, mağdur olan halk. Önce işlediğiniz suçların hesabını verin. İktidarınız döneminde yaptığınız katliamların hesabını verin. Birlikte olalım da, suçlarınıza bizi ortak edecek olan çağrılarınızı değerli görmüyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, sabah saatlerinde parti genel merkezinde Suruç gündemiyle bir araya gelen MYK toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Demirtaş ve Yüksekdağ’ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

* Dün ülkemiz böylesine 32 önemli evladını, devrimcisini kaybetti. Bir kez daha bu ölümlerden acı duyanların başı sağ olsun. 32 gencin katledilmesinden memnuniyet duyanlar oldu.

* Sayımız, terör isteyenlerden daha fazla, Türkiye’nin her yerinden barış mesajları aldık.

* IŞİD, PYD’den HDP’den daha iyi diyenler oldu. Onları kara yüzleriyle yalnız başına bırakacağız.

* Bu saldırı ilk değil, son saldırı da olmayacak. Arkasındakiler yakalanır mı bilmiyoruz. Yakın tarihimizin içinde devlet parmağı olan, devletten güç alarak yapılan katliamlardan hiç biri ortaya çıkarılmadı.

* Bunları ortaya çıkarmak yarım günlük iştir. HDP olarak biz iktidarda olsak yarım gün içinde saldırılarının bağlantılarını ortaya çıkartırdık.

* Bize ‘Bir arada, beraber olalım, bütün teröre şiddet dair beraber çıkalım’ diyenler, devleti siz yönetiyorsunuz, mağdur olan halk önce işlediğiniz suçların hesabını verin. İktidarınız döneminde yaptığınız katliamların hesabını verin. Birlikte olalım da, suçlarınıza bize ortak edecek olan çağrılarınızı değerli görmüyoruz.

* Cenazelere görkemli bir şekilde sahip çıkmaya çalışıyorum. Arkadaşlarımızı şanına yakışır bir şekilde uğurlamaya çağırıyorum.

* Meclis Başkanı parlamentoyu derhal olağanüstü toplantıya çağırmalıdır. Çözüm süreci, iç-dış politika ve IŞİD tehdidini başlıklarıyla toplanmalı.

* 2 gündür havuz medyasının iftira ve yalanlarıyla başbaşayız. Parti teşkilatlarımıza “güvenliğinizi koruyun” çağrısı yapıyoruz. Demek ki, halkı İŞİD duyarlılığına karşı olmasından rahatsız oluyorsunuz.

* Davutoğlu şiddete karşı ortak çağrı yapıyor. Her türlü şiddetin bitmesi için çözüm süreci var. Dolmabahçe mutabakatı var. Şiddetin nasıl biteceğinin yolu var. Siz o deklarasyonu sahiplenemezken başka bir deklarasyon çağrısı yapmanız anlamsız.

* IŞİD’e karşı ortak sloganla İstanbul’da büyük bir yürüyüş gerçekleştireceğiz.

* Kendilerine milliyetçi diyenler tarihlerinde küfürsüz açıklama yok. Sokak ağzıyla yapılan açıklamaya cevap vermeyiz. Seviyiz ucuz politikalarını halkımız görür.

Ayrıntılar gelecek…diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here