Anasayfa Gençlik Yükseköğretim Kurulu eleme sistemini değiştirdi ”Elek” değişmedi.

Yükseköğretim Kurulu eleme sistemini değiştirdi ”Elek” değişmedi.

Paylaş

Özgürlükçü Sol / Özgür Efe Haber yorum : Üniversiteye girişte sistem değişti; YÖK Başkanı: Sınavlar haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacağını açıkladı.

Ayrıca ”Sınavda  MEB müfredatı esas alınacak.” açıklaması yapılıyor.Zaten bu böyle önceden başka programdan mı sorular hazırlanıyordu, yeni bir durum, önemli bir detay gibi bunun sunulması söylenecek sözün olmamasından kaynaklanıyor.

 “Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacak, soru sayısı 80 olacaktır” 

soru sayısının değişmesi  nasıl bir yenilik oluyor açaba bunu anlamakta zorluk çekiyoruz.

artık öğrenciler birazcık sınava geç kalabilecek..!

’15 Dakika’ kuralına da  “Sınava giriş saati konusunda biraz daha esnek olunacak”

Puan türleri azalacak, türkçe ve matematiğin önemi artacak

İki ayrı oturum

“Adaylar iki ayrı teste katılacak. İlk oturum Türkçe ve Temel Matematikten oluşacak”

“Sınav Haziran ayında bir hafta sonu yapılacak. İkinci oturum aynı gün öğleden sonra Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri sınavları yapılacak.

Dil sınavı ise Pazar günü uygulanacak. Yabancı Dil’de soru sayısı 80 olarak belirlenmiş durumda.

Birinci oturum bütün adaylar için zorunlu olacak ve sorular MEB’in ortak müfredatından oluşacak. İlk oturumda 40 Türkçe, 40 Matematik sorusundan oluşacak. İlk oturumdan sonra adaylar için öğlen arası verilecek. Türkçe ve Matematik sorularının ağırlığı eşit olacak. İlk oturuma giren adaylar ön-lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Tercih için adayların en az 150 puan alması gerekiyor.

İlk oturumdan 180’den fazla puan alan adaylar lisans bölümlerinden tercih yapabilecek. Temel Yeterlilik Testi’nden alınan 200 puanın 2 yıllık geçerliliği olacak.

İkinci oturum

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya’dan 40, Sosyal Bilimleri 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak. Oturumların süresi daha sonra belirlenecek.

İkinci oturumda Sözel Bölümler için Edebiyat-Coğrafya’nın yüzde 50 Sosyal Bilimlerin yüzde 50 ağırlığı olacak. Sayısal için Matematik yüzde 50, Fen Bilimleri yüzde 50, Eşit ağırlıkta da Matematik ve Türkçe yüzde 50 ağırlıklara sahip olacak.

Lisans yerleştirme puanı hesaplanırken Temel Yeterlilik Testi’nin ağırlığı yüzde 40 ikinci oturumun ağırlığı yüzde 60 olacak. ”

Evet hiçbir biçimde yeni olmayan şekli değişiklikler üniversitelerin nitelikli bilimsel eğitim yapmasını sağlaması mümkün gözükmüyor.Akademik ve bilim üretme yeteneğini sürekli tasfiye eden bir anlayışın.Öğrencilerin lehine düşünmesi mümkün değildir.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here