Anasayfa Haber Yüksekova’da katliam: 3 ölü 10’dan fazla yaralı

Yüksekova’da katliam: 3 ölü 10’dan fazla yaralı

Paylaş
 • Yüksekova’da halkın özsavunmasını aldığı Orman, Kışla ve Mezarlık mahallelerine polis ve askerler tarafından ağır silahlar ve havanlarla saldırı düzenlendi. Sivillerin tarandığı bölgede, onbinlerce yurttaş mahsur kalırken, en az 3 yurttaş yaşamını yitirdi, aralarında durumu ağır olanların da olduğu onlarca sivil yaralandı.

  Özyönetim ilanının ardından halkın ve gençlerin özsavunmasını aldığı Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Orman, Mezarlık ve Kışla mahallelerine dün gece 23.30 Hakkari Valiliği’nin ilçede sokağa çıkma yasağı ilan etmesinden 5 dakika sonra asker ve polislerin katılımıyla saldırı düzenlendi. Önce askeri kışladan sivillerin yaşadığı mahallelere havan toplarıyla atış yapıldı. Havan atışlarının ardından birçok noktadan askeri zırhlı araçlar ile mahalle içlerine girmeye çalışan polis ve askerler ile özsavunma güçleri arasında şiddetli çatışmalar başladı.

  Sabaha kadar saldırı

 • hkr-25-08-15-gever-ozsavunma21

  23.35’de başlayan çatışmalar sabah 07.00’a kadar sürerken, çatışma anında bu mahallelerdeki elektrik ve telefon hatları kesildi. Büyük katliam girişiminin yaşandığı mahallede, şiddetli çatışma ve patlama sesleri tüm ilçede yankılanırken, çatışma alanının dışındaki mahallelerde yaşayan halk da sabaha kadar uyumadı ve sloganlar attı.

  Halk mahalleye akın etti, polis ateş açtı

  Yapılan saldırılarda en az 3 kişinin yaşamını yitirdiği, aralarında durumu ağırların da olduğu 10’dan fazla yaralının olduğu öğrenilirken, yaralılara halk evlerinde müdahale ediyor. Günün ışımasıyla birlikte mahallelerden yüzlerce yurttaş şiddetli çatışmaların merkezindeki Orman Mahallesi’ne akın ederken, zırhlı araçlardan sivillere ateş açıldı. Açılan ateşte yaralananlar olmasına rağmen halk geri adım atmadı ve yardıma koştu. Barikatlarda yaralanan gençlere ilk müdahaleyi de polis engelini aşan halk yaptı.

  Camilerden yardım anonsları

  Camilerden de anons geçilerek herkes çatışma alanında mahsur kalan sivillerin yardımına çağrıldı. Halkın mahallelere akın etmesiyle polisler kısmen geri çekilerek, Cengiz Topel Caddesi ve Şemdinli yolu üzerine konuşlandı. Yer yer silah seslerinin yükseldiği ilçede birçok evin delik deşik olduğu görüldü.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here