Anasayfa Forum Yüksekova’da polisler saldırdı halk direndi

Yüksekova’da polisler saldırdı halk direndi

Paylaş
  •  HAKKARİ (DİHA) – Hakkari Yüksekova’da, bazı mahallelere yönelik operasyona çıkan özel harekat timlerinin kullandığı zırhlı araçlardan biri, Cumhuriyet Mahallesi’nde halkın operasyonlara engel olmak üzere kazdığı hendeğe düştü. Polisler ile mahallelere girmelerine engel olan halk arasında yaşanan çatışmalarda iki yurttaş da yaralandı.

Hakkari Yüksekova’da merkeze bağlı Orman, Eski Kışla Mezarlık ve Cumhuriyet mahallelerine yönelik yine saldırı girişiminde bulunuldu. Gece saat 24.00 sıralarında çok sayıda zırhlı araçla mahalleleri ablukaya alan özel harekat polisleri, ardından saldırıya geçti. Bunun üzerine kurulan barikat başlarında nöbet tutan gençler, öz savunma temelinde saldırıya karşılık vererek polisin polislerin mahallerine girmesinin önüne geçti. Ancak saldırıların giderek artması üzerine mahalle sakinleri de sokaklara çıkarak direnişe destek verdi. Mahalleli gençler barikat başlarına koşarken, kadınlar ise çektikleri zılgıtlar ve gürültü eylemi yaptı.

Karşılaştıkları direniş nedeniyle mahalle içlerine giremeyen polisler, konumlandıkları cadde üzerindeki noktalardan mahalle içlerine rast gele ateş açtı. Bunun üzerine yer yer meşru savunma temelinde çatışmalar çıktı.

Zırhlı araç hendeğe düştü

Yoğun çatışmaların yaşandığı anayol üzerinde zırhlı bir polis aracı, Cumhriyet Mahallesi’ne girmeye çalışırken, önceden kazılan hendeğin içine düştü. Zırhlı aracın hendeğe düşmesi sonrası bölgeye destek ekipler gönderildi ve zırhlı araç kurtarılmaya çalışıldı. Bu nedenle bölgede şiddetli çatışmalar yaşandı.

Çatışmalar sırasında yine kazılan hendekleri kapatmak üzere getirilen iki adet zırhlı kepçe darbe aldı. Darbe alan araçlar, geri çekilmek zorunda kaldı. Araçlardan kopan parçalar ise barikatların olduğu noktada kaldı.

Halen yoğun saldırıları ve çatışmaların yaşandığı mahallelerden bir diğeri Orman Mahallesi. Mahallede bulunan PKK ve HPG’li’lere ait mezarlığı yıkmak üzere isteyen polisler, bu bölgeye doğru saldırıya yöneldi. Ancak mezarlığın çevresini saran yüzlerce genç, karşılık vererek polisin mezarlığa yaklaştırmamayı sürdürüyor.

2 kişi yaralandı

Mahallelerde devam eden polis saldırıları nedeniyle süren olaylarda yaralananlarda oldu. Polisin attığı gaz fişeklerinden biri Hayriye Yiğit isimli bir kadına isabet etti. Yaralanan kadın, ambulansın gelişine izin verilmediği için bir evde bekletiliyor. Yine ismi öğrenilemeyen bir gencin daha yaralandığı öğrenildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here