Anasayfa Haber Yunanistan dayatmaya ‘hayır’ dedi

Yunanistan dayatmaya ‘hayır’ dedi

Paylaş

Kreditörlerin dayatmalarının referanduma götürüldüğü Yunanistan’da şimdiye kadar sandıkların yarısı açılırken, Yunan halkının0,,18561229_303,00 yüzde 60’tan fazlası dayatmalara karşı “hayır” oyu kullandı.

Yunanistan’da halk bugün kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesine karar vermek için sandık başına gitti. Kemer sıkma politikalarına karşı yapılan referandumdan şimdiye kadar sandıkların yarısına yakını açılırken, politikalara karşı Yunan halkının yüzden 60’tan fazlası “hayır” oyu kullandı. Şimdiye kadar açılan sandıklardan yüzde 61 oranında hayır, yüzde 39 oranında evet çıktı.

Bu sonuçların resmileşmesi yani İMF’nin dayatmalarının kabul edilmemesi halinde Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkmasına varıncaya kadar bir çok değişik senaryo değerlendiriliyor.

Ancak SRİZA yönetimi, çıkan sonuçlar üzerinden yeniden değerlenirme yapmak için masaya oturmaya hazır olduklarını ifade etmişti. Buna karşın Yunanistan seçimlerinin takip edildiği Avrupa’dan ise farklı yaklaşımlar geliyor. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, oylama öncesi yaptığı açıklamada, “hayır” çıkması halinde Yunanistan’ın başka bir para birimine geçmesi gerektiğini söylemişti.

Schulz, “Yunanistan, bu referandumdan sonra hala euroda kalacak mI? Böyle olmalı ama eğer Yunanlar referandumda “hayır” derse o zaman başka bir para birimine geçmeleri gerekiyor, çünkü euro ödeme aracı olmayacak” dedi.

Ancak hali hazırda bu karar, İMF dayatmalarına karşı SRİZA hükümetinin elini güçlendirmiş durumda.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here