Anasayfa Haber Ne unuturuz ne affederiz!

Ne unuturuz ne affederiz!

Paylaş

Soma maden katliamında hayatını kaybeden 301 madencinin anıldığı Ankara, İstanbul, Antalya, Mersin ve Colemêrg’de yürüyüş ve açıklama yapan binler, “Ne unuturuz ne de affederiz” dedi.

ANKARA

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, Soma faciasının yıldönümünde yaşamını yitiren maden emekçilerini anmak Yüksel Caddesi’nden Madenci Anıtı’na yürüyüş gerçekleştirdi. “Somayı unutmadık unutturmayacağız” pankartının açıldığı yürüyüşte, “İşçilerin katili taşeron sistemi”, “Kaza değil cinayet”, “Kader değil katliam” dövizleri taşınarak, “Katliamların hesabını emekçiler soracak”, “Hırsız katil AKP”, “Katiller susacak halk konuşacak” sloganları atıldı.

‘Madencilerin acılarını yüreğimizde taşıyoruz’

Birçok siyasi parti ve örgütün de destek verdiği yürüyüşte madenci baretleri takıldı. Yürüyüşün sonunda madenci heykelinin önüne karanfil bırakıldı. Saygı duruşu ardından açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Torun, hükümetin hala yeni facialara zemin hazırlamak için sermayenin ihtiyaçlarına göre davrandığını belirterek, “Son olarak AKP tarafından TBMM’den geçirilen, kölelik yasası olarak adlandırdığımız Özel İstihdam Yasası ile emekçilere bir darbe daha vurulmuştur. Kuralsız ve esnek çalışma yaygınlaşacak, iş güvencesi tamamen ortadan kalkacak. Ayrıca bu yasadan en olumsuz etkilenecek olanlar kadın işçiler olacak ve kadın işçiler üzerindeki sömürü derinleşecektir” dedi.

ANTALYA

Soma maden faciasının ikinci yıldönümü nedeniyle Antalya’da da KESK, DİSK ve TMMOB üyeleri, Cumhuriyet Meydanı’nda anma gerçekleştirip, katliama ilişkin tepkilerini gösterdi. “Kaza, kader, fıtrat değil katliam” pankartı açan kitle, “Soma’yı unutma unutturma” ve “Kaza, kader değil cinayet, sorumlusu hükümet” sloganları attı.

‘ AKP sorumludur’

Kurumlar adına açıklamada bulunan DİSK Bölge Temsilcisi Cemal Aybar, Aybar, iş cinayetlerinin başlıca nedenlerinin iş güvencesinin azalması, esnek çalışma biçimlerinin artması, çalışma koşullarının ağırlaşması, özelleştirme, sendikasızlaştırma ve taşeronlaştırma olduğunu belirtti. AKP tarafından hazırlanan ve Meclis’ten geçirilen Özel İstihdam Büroları yasası ile de emekçilere darbe vurulduğunu belirten Aybar, bu yasa ile iş cinayetleri ve sömürünün artacağını kaydetti.

COLEMÊRG

Manisa’nın Soma ilçesinde yaşamını yitiren 301 madenci Colemêrg’de (Hakkari) yapılan basın açıklamasında anıldı. Colemêrg KESK Şubeler Platformu öncülüğünde yapılan açıklamada, “Somayı unutmadık, unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı. Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Eş Sözcüsü Musa Bor, Soma katliamını unutmadıklarını, unutturmayacaklarını söyledi. Soma’nın ardından yaşanan iş cinayetlerinde binlerce işçinin daha yaşamını yitirdiğini söyleyen Bor, “Hükümet ve ilgili kamu kurumları tarafından, ‘Faciadan sonra alınan ders nedir?’ diye bakıldığında, sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni katliamlara zemin hazırlamak dışında bir şey görülmemektedir. Bu acı gerçek, ülkemizde emeği ile geçinen milyonlarca işçiye ölümden, sakatlanmaktan ve sömürülmekten başka bir şeyin reva görülmediğini ortaya koymaktadır” dedi.

İSTANBUL

İstanbul’da DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Soma katliamının yıl dönümü nedeniyle Tünel Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne yürüyerek açıklama yaptı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Halkevleri, Mücadele Birliği, Devrimci Anarşist Faaliyet (DAF), EMEP, Sürekli Devrim Hareketi ve HDK bileşenlerinin katıldığı eylemde, “Soma, ne unuturuz ne de affederiz”, “Üzüntümüz öfkemizin tohumudur” pankartları taşınarak, katliamda yaşamını yitiren işçilerin isimlerinin yer aldığı madenci baretlerinin fotoğrafının bulunduğu dövizler taşındı. “İş kazası değil bu bir cinayet”, ” Hırsız, katil AKP”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarının atıldığı eylemde TMMOB adına konuşan Cevahir Akçelik, ülkede yaşanan iş cinayetlerinin sebebinin uygulanan neoliberal ekonomi politikaları ve taşeronlaşma olduğunu söyledi.

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, Soma maden faciasının ikinci yıldönümü nedeniyle Forum AVM önünde basın açıklaması düzenlendi. “Soma’da iş cinayetinde hayatını kaybeden 301maden işçisini unutmadık” pankartını açan kitle sık sık “Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız”, “Soma kaza değil katliamdır” sloganları attı. Açıklamaya sivil toplumu örgütleri üyeleri ve birçok yurttaşta destek verdi. Saygı duruşu ile başlayan açıklamada kitle adına konuşan Mersin TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar, Soma’da yaşanan facia ardından onlarca emekçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirmeye devam ettiğine dikkat çekti. Atar, “Hükümet ve ilgili kamu kurumları tarafından faciadan sonra alınan ders nedir diye bakıldığında, sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni katliamlara zemin hazırlamak dışında bir şey görülmemektedir” dedi.

Eylemde Mersin Yeryüzü Kadınları Topluluğu tarafından Forum AVM önüne “Yeraltının öfkesi yeryüzünü sarsacaklardır, Soma’yı unutmadık, unutturmayacağız” pankartı asıldı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Yüreğimiz Soma’da, öfkemiz sokakta” şiarıyla Soma’da katledilen madencileri anacak.

  1462971560d3dfc529-1925-4677-a21b-bd9bbec4488f

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, “Yüreğimiz Soma’da, öfkemiz sokakta” şiarıyla Soma’da katledilen madencileri anacak.

13 Mayıs Cuma günü Soma kent merkezinde kitlesel basın açıklaması düzenleyecek olan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, diğer kentlerde de eylemler yapacak.

İstanbul’da Galatasaray Lisesi önünde, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde, Adana’da DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği’nde, Zonguldak’ta 12 Mayıs günü Maden Şehitleri Anıtı önünde yapılacak.

Aydın’da 12 Mayıs Perşembe günü saat 18.00’da İnşaat Mühendisleri Odası’nda, 14 Mayıs günü ise Edirne’de saat 13.00’da Merkez PTT önünde anma yapılacak.madenci-baretleri722x401

Kentlerde yapılacak basın açıklamalarının programı şöyle:
Soma: 12.30 Madenci Anıtı
Ankara: 18.00 Yüksel Caddesi’nden Madenci Anıtı’na yürüyüş
İstanbul: 19.00 Galatasaray Meydanı
Adana: 18.00 DİSK binası
Antalya: 18.30 Cumhuriyet Meydanı
Artvin: 12.30 Halitpaşa Meydanı
Balıkesir: 12.30 TÜİK Meydanı
Bolu: 13.00 MMO
Bursa: 12.30 Heykel (Basın Açıklaması) 19.00 BAOB (Forum ve Fotoğraf Sergisi)
Çanakkale: 18.30 İskele Meydanı
Denizli: 12.30 Candoğan Parkı önü
Diyarbakır: 17.30 Konuk Evi önü
Eskişehir: 18.00 Hamamyolu Saatli Parkı
Antep: 12.30 İMO
Hakkari: 12.00 KESK binası
Karadeniz Ereğli: 13.00 TMMOB Temsilcilik binası
Kırklareli: 18.00 Özgürlük Parkı
Malatya: 17.00 SGK önü
Manisa: 18.30 Manolya Parkı
Mersin: 18.30 Forum AVM Havuz başı
Rize: 12.00 Hükümet Meydanı
Samsun: 18.00 Süleymaniye gişesi
Tekirdağ: 13.00 Tuğlalı Park

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here