Anasayfa Haber Yurt yangınında dehşete düşüren skandallar zinciri

Yurt yangınında dehşete düşüren skandallar zinciri

Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- Adana’nın Aladağ ilçesinde dün (29 Kasım) akşam saatlerinde meydana gelen yurt yangınında skandal niteliğinde bir dizi bilgi ortaya çıkıyor.

Yasaya göre ortaokul öğrencileri için özel yurt açılamaz

Yurtta kalan kız öğrencilerin bir kısmının ortaokul öğrencisi olduğu, yurtta ortaokul öğrencilerinin yanı sıra lise öğrencilerinin de kaldığı basına yansıdı. Oysa M.E.B. Özel Yurtlar Yönetmeliğine göre ilk ve orta okul öğrencileri için özel yurt açılamaz. Yönetmeliğin Tanımlar başlıklı 4. Maddesinde özel yurt, Yurt: Ortaöğrenim veya yükseköğrenim(4) öğrencilerinin barınma, beslenme ve diğer sosyal ihtiyaçlarının karşılandığı yeri,” tanımlayacak şekilde açıklanmıştır. Bu maddede yer alan Ortaöğrenim ise yasaya göre lise ve dengi okulları kapsamaktadır.

adsizadsiz2

Adana’daki yurtta ortaokul öğrencileri de kalıyorsa, meydana gelen ölümlerden, yurt müdüründen il valisine kadar, hatta Milli Eğitim Bakanına kadar bütün sıralı yöneticiler sorumlu duruma düşerler.

“3. Kat ahşaptı”

Yine Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik’in basına yansıyan açıklamalarına göre yurt binasının 3. Katının ahşaptan olduğu anlaşılıyor. Alpgedik’in açıklamaları Hürriyet Gazetesinde “Aladağ İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Alpgedik, yangının zemin katta çıktığını, kısa sürede alevlerin yükseldiğini, 3’üncü kat ahşap olduğu için yangının büyüdüğünü söyledi” şeklinde verilmiş. Bu durumda başka bir skandal daha ortaya çıkıyor. Yurt binalarının ahşaptan olması yasaya aykırı. İlgili yönetmelikte yurt binasının özellikleri sayılmış ve Binanın kagir, prefabrik, çelik veya betonarme olması, giriş ve servis kapılarının bulunması ve tamamının veya kontenjana yetecek bir kısmının yurda tahsis edilmiş olması gerekir” ifadelerine yer verilmiş.

adsiz3

adsiz4

Yurtta kaç öğrenci kalıyordu?

Akıl karıştıran bir diğer durum ise yurtta kaç öğrencinin kaldığı sorusuna yetkililer tarafından verilen çelişkili yanıtlar oldu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yurtta 31 öğrencinin kaldığını söylerken, Adana Valisi Mahmut Demirtaş ise yurtta 34 öğrencinin kaldığını açıkladı. Bakanın verdiği rakamla, valinin verdiği rakam birbirini tutmuyor!

Yangın merdivenleri kilitli miydi?

Yangına müdahale eden itfaiyecilerin açıklamaları, yangın merdivenlerinin içeriden kilitlenmiş olduğu yönünde. Yasa gereği ani bir tehlike durumunda can kaybı oluşmaması için merdivenlerin kilitli olmaması gerekiyor. Adana valisi de bu konuda kendisine sorulan bir soruyu yanıtlamadı.

Paylaş

1 Yorum

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here