Anasayfa Haber ”Yürü üstüne – üstüne, Tükür yüzüne celladın, ...

”Yürü üstüne – üstüne, Tükür yüzüne celladın, Fırsatçının, fesatçının, hayının..”

Paylaş

 19 gün süren saldırılar boyunca 7 kişinin katledildiği, onlarca kişinin ise yaralandığı Mardin Dargeçit’te, başvurulan her yönteme rağmen halkın direnişini kırılamayınca alınan yasak kararı akşam saatlerinde kaldırılmak zorunda kalındı. Çok sayıda zırhlı aracın terk ettiği ilçede, Safa Mahallesi’ne yönelik abluka ise devam ediyor. Yasağın kalkmasıyla birlikte ilçe halkı günler sonra sakin bir gece geçiriyor.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 11 Aralık’ta konulan yasak, halkın destansı direnişi sonunda 19’ncü günde kaldırıldı. Günler süren yasak boyunca süren şiddetli saldırılara karşı halkın direnişi ise kesintisiz bir şekilde devam etti. Devlet güçlerinin tank, kobra ve ural tipi zırhlı araçlarla ile doçka gibi makinalı ağır silahlarla Safa Mahallesi yoğunluklu saldırılarına halk direnişle cevap verdi.

‘7 kişi katledildi’

İlçede 19 gün süren saldırılarda 7 kişi katledilirken, çok sayıda kişi de yaralandı.
Saldırıların en fazla yoğunlaştığı Safa Mahallesi başta olmak üzere ilçenin genelinde açılan tank atışından dolayı birçok ev tahrip olurken, bomba atarların isabet ettiği çok sayıda evde de yangın çıktı. İlçe halkının evlerini terk etmesi için ilk günlerde sık sık evleri terk etme anonsları yapılırken, halkın anonslara uymaması nedeniyle son bir hafta bu yönlü anonslar hiç yapılmadı.

Halk sokakları hiç terk etmedi

Safa Mahallesi üzerindeki saldırıları boşa çıkarmak için yasağa rağmen halk defalarca sokağa dökülerek yürüyüş düzenlendi. Mahalleye girmeye çalışan halka yönelik saldırılarda da birçok kişi yaralandı. Halkın iradesini kırmak için her türlü aracı deneyen devlet güçleri, çok sayıda eve baskın düzenledi. Ev baskınlarında şimdiye kadar bilinen en az 11 kişi gözaltına alındı. Hemen her akşam sokaklara inen halk sloganlar ve zılgıtlar eşliğinde tencere tava çalarak gürültü eylemi çıkardı. mrd-dargecit-sakin10

Halk, ambargo şantajına boyun eğmedi

Soykırım saldırılarında tank ve topların yanı sıra elektrik, su kesintileri ile gıda ambargosu da halkı göçertmenin bir aracı olarak kullanıldı. Elektrik ve kesintisinin ilk günden itibaren uygulandığı Dargeçit’te ansızın konulan yasağa rağmen, halk dayanışma ve yardımlaşmayı büyüterek uygulanan ambargoyu boşa çıkardı. Bir kaç evin bir araya gelerek komün yaşadığı saldırı süresince lokmasını paylaşarak direndi.
Kaymakamlık tarafından ilçede dağıtılmak istenen ekmekleri ise yurttaşlar almayarak, ambargonun şantaj olarak kullanılmasına izin vermedi.

6 zırhlı araç kullanılamaz hale geldimrd-dargecit-sakin7

Halk direnişinin gün geçtikçe büyüdüğü Dargeçit’te onlarca şiddetli patlama oldu. Patlamalar sonucunda 6 zırhlı araç ve kepçe tahrip olunarak kullanılamaz hale gelirken, birçoğu da hasar gördü. Patlamalar ve çıkan çatışmalarda yaşamını yitiren polis, asker ve özel harekatçıların bilgisine ise yasak nedeniyle edinilemedi.

Halkın direnişi yasağı kaldırdımrd-dargecit-sakin

Saldırı, abluka ve ambargoya rağmen halkın direnişini kıramayan devlet güçleri, 19’ncu günde yasağı kaldırmak zorunda kaldı. Destansı bir direniş sergileyen Dargeçit halkı, yasağın kalkmasını, “Bijî berxwedana Kerboranê” sloganlarıyla karşıladı. Çok sayıda zırhlı aracın terk ettiği ilçede ise Safa Mahallesi yönelik abluka ise halen sürüyor. Elektrik trafolarının hedef aldığı mahallede elektrikler de kesilmiş durumda.

İlçe üzerinde heron hareketliliği

Saldırılarda yaşamını yitiren ve hala defnedilmeyen bazı cenazeler, yarın yine ilçede defnedilecek. Safa Mahallesi’nde saldırılara karşı direnen halk ziyaret edilecek. Yasağın kalkmasıyla birlikte ilçede bir insansız hava aracının keşif uçuşu yaptığı gözlemlendi. dihadargecit-geri-cekilme-goruntu

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here