Anasayfa Forum Yürümek umuttur

Yürümek umuttur

Paylaş

Adalet yürüyüşünden Adalet manifestosu çıktı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’dan İstanbul’a başlattığı Adalet Yürüyüşü’nde son 3 kilometreyi tek başına yürüyecek. Kılıçdaroğlu sonrasında yapılacak mitingde Adalet Manifestosu’nu açıklayacak. 

Nergis Demirkaya haberine göre CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Haziran’da Ankara’da başlattığı Adalet Yürüyüşü’nde sona gelindi. Ankara’dan İstanbul’a toplam 417 kilometre katedilen yürüyüşün Dragos-Maltepe miting alanına giden son 3 kilometresini CHP lideri tek başına yürüyecek.

Konakladığı Dragos sahilinden saat 16.30’da yürümeye başlayacak olan Kılıçdaroğlu yürüyüşün son gününü merakla beklenen konuşmasını hazırlamaya ayırdı. Edinilen bilgiye göre Kılıçdaroğlu’nun konuşması 3 bölümden oluşacak.

NEDEN YÜRÜDÜĞÜNÜ ANLATACAK

İlk bölümde 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL süreci başta olmak üzere son aylarda artan adaletsizlikler örnekleriyle anlatılacak. Bu çerçevede tutuklu milletvekilleri, gazeteciler, KHK ihraçlarına dikkat çekilecek. İkinci bölümde Meclis’in işlevsiz hale getirildiğine dikkat çekilerek neden yüründüğü anlatılacak. Son bölümde de adaletsizliği tüm topluma ve dünyaya duyurmak için yapılan yürüyüş sonrası atılacak adımların işaretleri verilecek.

ADALET MANİFESTOSU

CHP yöneticileri Kılıçdaroğlu’nun mitingde yapacağı konuşmanın “Adalet manifestosu” veya “Adalet beyannamesi” olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Konuşmanın akademik dilden uzak, duygulara hitap eden bir konuşma olması bekleniyor.

TEK PANKART OLACAK

Mitingde adalet yazılı dövizler, Atatürk posteri ve Türk bayrağı dışında, bayrak, afiş ve flamaya izin verilmeyecek. CHP’nin altı ok amblemi dahil hiçbir siyasi bayrak da miting alanına alınmayacak.

PARTİ, KURUM KATILIM ANONSU YAPILAMAYACAK

Miting komitesinin aldığı karara göre mitinge katılacak siyasi parti, oluşum, sivil toplum örgütleri, dernekler, sanatçılar da anons edilmeyecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da konuşmasını yapmak için kürsüye davet edilirken yürüyüş boyunca olduğu gibi genel başkanlığına vurgu yapılmadan sadece ismiyle anons edilecek.

 

‘Adalete susadık’

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 24. gününü yüz binlerce kişinin katılımıyla tamamladı.Hilal Köse / Seyhan Avşar haberine göre

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nün 24. gününü yüz binlerce kişinin katılımıyla tamamladı. Yürüyüşün son gününde ilk kez CHP’li bir belediyenin sınırlarına giriş yapan CHP liderine, Kartal’da görkemli bir karşılama yapıldı. Yürüyüş üç etabın sonunda saat 16.15 sıralarında Kartal Dragos’taki kamp alanında sona erdi. Kılıçdaroğlu, Maltepe’deki miting alanına kalan üç kilometreyi ise tek başına yürüyecek. Miting alanına geldiğinde ise 700 bine yakın adım atmış olacak. Dünkü yürüyüşe Emniyet kayıtlarına göre 230 bin kişi katıldı. Kılıçdaroğlu, yürüyüşe başlamadan önce yaptığı açıklamada, yolda ilgi gösteren ve protesto eden vatandaşlara yürekten teşekkür ettiğini belirterek “Yan yana olan birisi protesto ederken diğeri alkışlıyor, arkadaşlar aslında. Siyasetin de böyle bir kültüre ulaşması beni emin olun rahat kılar. Bu yürüyüşün de amacı bu adaleti bir şekilde sağlamak” dedi. Güvenlik güçlerine de yürekten teşekkür ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Onlar bizim güvenliğimizi sağlamak için özveriyle çalıştılar. Polisi, jandarması… Bu şunu gösteriyor, bir siyasal iktidarın değil de halkın polisi, jandarması olunca aslında halkla aralarında hiçbir sorun yok” dedi.

Miting kuralları

Dragos’tan miting alanına yalnız yürüyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Ben de genel başkanımla yürüyeceğim diyen vatandaşlarıma şimdiden uyarı yapayım. Beni Dragos’ta beklemeyin. İlgi gösterirseniz miting alanına gelin. Miting alanına bayrak, adalet pankartı ve Atatürk posteri dışında hiçbir şey istemiyoruz. 6 oklu bayrak da istemiyoruz. Bayrağımız bizim milli bayrağımız. O bayrak altında hep birlikte yaşıyoruz. Atatürk ortak değerimiz… Hiç kimsenin başka pankart getirmesini, başka bayrak açılmasını asla doğru bulmuyorum. Bunu yapanları da provokatör olarak değerlendiriyoruz. Güvenlik güçlerinden istirhamım başka bir pankart alana sokmasınlar” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, bu süre içinde kendisini yalnız bırakmayan basın mensuplarına da şükranlarını sunduğunu dile getirerek, “Özellikle de kameramanlar arka arkaya giderken arada bir kaza yaptılar. Umarım ciddi bir yaralanma olmamıştır” dedi. Kılıçdaroğlu, konuşması biter bitmez, Tuzla İçmeler Mahallesi Spor Stadyumu’ndaki konaklama alanından çıkarak, yürüyüşüne başladı. Selvi Kılıçdaroğlu da bir süre eşiyle yürüdü.

Umudu diriltti

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve yüz binlerce kişiyi saran Adalet Yürüyüşü, coşkuyu, umudu, dayanışmayı diriltti. Son gün için yüz binlerce yurttaş, sabahın erken saatlerinde Tuzla Stadyumu’nda toplanmaya başladı. Fire vermeden yürüyüşü sürdürenler, yeni katılanlara kuralları anlatırken, “Hak, hukuk, adalet” sloganı alanı inletiyordu. Geniş güvenlik önlemleri altında başlayan yürüyüş, giderek kalabalıklaştı. Yol kenarları, Kılıçdaroğlu’na el sallamak isteyenlerle dolup taştı. “Seninle gurur duyuyoruz”, “Ayaklarına sağlık”, “Helal olsun” diyenlerin sevgi seline gülümseyerek karşılık veren Kılıçdaroğlu, el sallamayı ihmal etmedi.

Tutuklu gazetecilere selam söyleyin

Kılıçdaroğlu, dün bir süre tutuklu gazetecilerin yakınlarıyla yürüdü. Tutuklu muhabirimiz Ahmet Şık’ın eşi Yonca Şık’ın da aralarında bulunduğu grup, ‘Gazetecilere Özgürlük’ yazılı tişörtlerle alana geldi. Kılıçdaroğlu, gruba, yürüyüş sırasında “Tutuklu gazetecilere selam söyleyin, onların adaleti için de yürüyoruz” dedi. Daha sonra, Sözcü Gazetesi’nin tutuklu çalışanları Gökmen Ulu ve Mediha Olgun’un arkadaşları da Kılıçdaroğlu’yla korteje katıldı. Kılıçdaroğlu Sözcü muhabiri Bora Erdin’e “Sözcü’nün, Gökmen’in ve Mediha’nın yanındayız” diyerek desteğini iletti.

Özel: Yol çok şey öğretti

Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel, günlerdir olduğu gibi dün de anonslarıyla kitleyi uyarmayı sürdürdü. Özel, son günü gazetemize şöyle değerlendirdi: “Yol öğretirmiş gerçekten. Yürüdüğümüz yollarda çok şey öğrendik. Yürüdüğümüz yerlerde de kurduğumuz temaslarla biz de çok şey öğrettik.” Miting sonrası da çalışmaları sürdüreceklerini ifade ederek, “Genel Başkan pazartesi günü İstanbul’da 81 ilin başkanıyla toplantı yapacak. Milletvekilleriyle Ankara’da değerlendirme toplantısı yapabiliriz. Meclis’in İçtüzük mesaisi başlıyor. Onlar bizi yorgun sanıyorlar ama biz her gün kilometrelerce yürüyüp altı saat uykuyla ertesi gün dipdinç kalkıyoruz. İçtüzük mücadelesine de beklediklerinden çok daha güçlü gideceğiz” diye konuştu.

kaynak :cumhuriyet gazete duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here