Anasayfa Haber Yüzde 92-96 oranında raporu olan hastayı tutukladınız.Yaşamını kaybederse sorumlusunuz.

Yüzde 92-96 oranında raporu olan hastayı tutukladınız.Yaşamını kaybederse sorumlusunuz.

Paylaş

“Örgüt üyesi” olduğu iddiasıyla hakkında dava açılan ve 6 yıl 3 ay hapis cezası alan ve tutuklanan diyabet hastası Celal Şeker için değişik tarihlerde Muş ve Diyarbakır’daki devlet hastanelerinde hazırlanan raporda bu hastalıkları nedeniyle yüzde 92-96 oranında “özürlü” olduğu ve “hayatını başkasının yardımı olmadan idame ettiremeceği” ibareyeri yer alıyor.

Devletin Kürtlere yönelik ayrımcı yargılamaları hızından hiç bir şey kaybetmeden aralıksız devam ediyor. 12 yıldır diyaliz makinesine bağlı yaşayan böbrek hastası ve aynı zamanda kalp kapağı yetmezliği de olan Celal Şeker, 2008 yılında kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) gençlik çalısanı ve üyesi oldugu için “örgüt üyeliği” suçlamasıyla Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 3 ay ceza verildi.
680x680nc-dyb-27-03-15-hasta-raporlari222 (1)
Dava avukatları tarafından yerel mahkemenin kararının temyiz edilmesi için Yargıtay’a itirazda bulunuldu. İtiraza rağmen Yargıtay tarafından Şeker’in cezası onandı.

Şeker, 25 Mart’ta Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde diyalize gittikten sonra, Ofis’e geldiği sırada polisler tarafından gözaltına alınarak, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.

Şeker’in daha önce aldığı raporlarda da bir çok rahatsızlığı bulunuyor.

Muş Devlet Hastanesi tarafından 2 Ağustos 2007 tarihinde verilen kurul raporunda da Şeker’da böbrek yetmezliği hastalığının bulunduğunu ve böbrek yetmezliği oranının yüzde 90 olduğuna yer veriliyor.

Şeker için farklı hastanelerin verdiği raporlarda “özürlülük” oranı yüzde 90’ın üzerinde görülüyor. 18 Temmzu 2014 tarihinde Şeker için Muş Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği Muş Devlet Hastanesi Sağlık Kurulu verdiği raporunda Şeker için “Hasta başkasının yardım ve desteği olmadan hayatını idame ettiremez” ifadesinde bulunurken, vücut fonksiyonlarındaki özür oranını ise yüzde 96 olarak belirletiliyor.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’nun verdiği raporda da Şeker’in sağ gözünde görme bozukluğu bulunduğunu belirterek, özürlülük durumunun yüzde 92 olduğuna yer verdi.

Şeker’in ailesi, Celal Şeker’in tutuklanması ardından İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuru yaptı. İHD Hukuk Komisyonu ve Cezaevi Komisyonu üyeleri de Pazartesi günü savcılığa itirazda bulunacak. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here