Anasayfa Haber Zaferin küçük çocukları”Ji Kobanê heya Şengal’ê em hemû YPJ’ne” pankartıyla Kobanê yürüdü.

Zaferin küçük çocukları”Ji Kobanê heya Şengal’ê em hemû YPJ’ne” pankartıyla Kobanê yürüdü.

Paylaş

Kobanê’de YPJ’lilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce kadın, Şehit Dicle Şehitliği’ne kadar gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından YPG/YPJ’lilerin mezarlarına çiçek bıraktı.
680x680nc-kobane-08-03-15-8mart-kutlama21
Kobanê’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Yekitiya Star öncülüğünde Yekitiya Star binası önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, Şehit Dicle Şehitliği’ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. YPJ savaşçılarının da aralarında bulunduğu kadınlar, üzerinde “Ji Kobanê heya Şengal’ê em hemû YPJ’ne” yazılı pankartın yanı sıra YPJ, YPG, TEV DEM bayrakları ve Kobanê direnişinde hayatını kaybeden YPG/YPJ’lilerin posterlerini açarak yürüyüşe geçti. “Bijî berxwedana YPJ”, “Bijî Serok Apo” ve “Jin jiyan azadî” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Halep yolu üzerinde bulunan Şehit Dicle Şehitliği’nde sona erdi.

‘YPJ kadının ezilmemesi için mücadele ediyor’

Burada kadınlar adına konuşan YPJ komutanlarından Azime Deniz, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın gönderdiği 8 Mart mesajına değinerek, “Önder Apo gönderdiği mesajında tek bir kadının ezildiği bir kentte yaşamak istemediğini söyledi. Biz YPJ’li savaşçılarda tek bir kadının ezilmemesi için mücadele ediyoruz ve bizlerde kadınların ezildiği, yok sayıldığı bir yerde yaşamak istemiyoruz” dedi. Kısa bir konuşma yapan Saziya Malbatên Şehidan yöneticisi Fatma Oso da, Arîn Mîrxan’ların yolunda yürüyen tüm kadınların gününü kutladığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Dicle Şehitliği’nde bulunan YPG/YPJ’lilerin mezarına çiçekler bırakıldı.KOBANÊ (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here