Anasayfa Köşe Yazıları Zeynel Özgün yazdı: Bu kan sağanağı hangi iklimde dinecek?

Zeynel Özgün yazdı: Bu kan sağanağı hangi iklimde dinecek?

Paylaş

Sonbahar iyiden iyiye bastırdı. Havalar serinledikçe meteorolojiden de sık sık şiddetli yağış uyarısı geliyor. Her yerde yağmur yağacak. Yağmur suları silip süpürecek her şeyi. Ortalıkta ne varsa yıkayıp götürecek sanki.

Ben yine öğrencilerime Türkiye’nin iklimini anlatmalıyım. Nasıl bir iklimde yaşandığını, hangi ikimin yağmurları ile ıslandığımızı anlatmalıyım.

Oysa kim dökülmüş bunca kanın bir iklimin yağmurlarıyla temizlenebileceğini söyleyebilir ki?

Bunca kanı düşündükçe bugünden başlıyor bellek yolculuğum. Sanki önümde uzanan izleri yoklaya yoklaya gidiyorum düne, önceki güne ve daha eskiye doğru.

Önce ışıklı bakışlarıyla genç bir kızın yüzü geliyor aklıma. Daha yıldızlara bakıp Dilek tutma yaşındayken, ışıl ışıl berrak bakışlarıyla ay parçası gibi bir yüz. Bir türlü azalmayan o acıyı daha da derinleştiren en yeni kayıp.dilek-doğan-ihd

Biraz daha geriye gidince o cehennem dakikaları geliyor aklıma. Barışa ses verenlerden onlarcasını hayattan koparıp götüren o anların hiç gitmeyen gümbürtüsü çınlıyor kulaklarımda.

Her yer kan içindeyken meteorolojiden şiddetli yağış uyarıları geliyor hala. Her yeri bir ölüm iklimi sarmış gibi ve sağanak kan mevsimi çökmüş gibi.

111

Derin dondurucuda saklanan minik bedenleriyle yüzünü bilmediğimiz, adını bile artık hatırlayamadığımız diğer çocukları düşünüyorum.

Hayatı buzdolabına kaldıran bu günlerde dona kalan insanlığımızdan utanıyorum.

Suruç’ta yüzlerinde gülümsemeleri asılı kalan o gencecik çocukların türküsü devam ediyor daha. Bu ölüm ikliminde ve kan sağanağı altında şarkı söyleyen o güleç yüzlü çocukların bakışları da hiç gitmiyor aklımdan.

suruc-sehitleri

Günlerimize damlamış kanların bıraktığı izlerden eskilere gidiyorum. Daha eskiye doğru uzanıyorum bu kan sağanağı ikliminde.

Roboski’li çocukların bedenleri hala o dağların kuytularında sanki. Onlar o kuytulardan hiç çıkarılmamış gibiler. Üstelerine defalarca kar yağmış gibi. Şiddetli yağmurların bu karları da eritip eritemeyeceğini düşünüyorum. O çocukların bedenleri üzerindeki kar hiç erimedi oysa.

roboski-katliami-AA

Gezi’den geçen yolların uzandığı yerlerde karşımıza çıkan Ali İsmail, Ethem, Abdocan, Berkin ve diğerlerini düşündükçe yeniden ve yeniden sızlıyor yüreğim. Hala şiddetli yağmurlar yağarken hiçbir iklimin bu kan sağanağını temizleyemediği geliyor aklıma.

gezi_sehitleri2

Reyhanlı ve acısı hiç eskimeyen daha eski acılara doğru uzanıyor yollar. Sivas’a, Maraş’a, Çorum’a, Taksim’e Dersim’e Zilan’a  giden yollar.

page_mitin-1-gun-once-uyardigi-reyhanli-katliami-ihbarini-emniyet-9-saat-sonra-gormus_623604468

Türkiye’nin iklimini anlatmalıyım öğrencilerime ve meteorolojiden sürekli yapılan şiddetli yağış uyarılarını, bu yağışların dökülen onca kanı temizlemeye yetip yetmeyeceğini düşünmeliyim.

Hangi iklimin yağmurları bu kanlı hafızayı temizleyebilir ki?

Bu kan sağanağı hangi güneşli iklimde dinecek?

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here