Anasayfa Haber Zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.’ye Tecavüz etti ”iyi hal” indirimi kazandı !

Zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.’ye Tecavüz etti ”iyi hal” indirimi kazandı !

Paylaş

ERZURUM (DİHA) – Erzurum’da zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.’ye cinsel istismarda bulunduğu için tutuklu yargılanan 43 yaşındaki İ.G. hakkında kararını veren mahkeme, 8 yıl ceza verdiği sanığa “iyi hal” indirimi yaptı.

Erzurum’da 14 Nisan 2014 tarihinde, parkta zihinsel engelli 17 yaşındaki C.Y.’ye tecavüz ettiği suçlamasıyla tutuklu yargılanan 43 yaşındaki İ.G. hakkında açılan davanın karar duruşması Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanığın son savunmasının ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Algılama yeteneği gelişmemiş olan mağdur çocuğa karşı cinsel istismar” suçundan önce 8 yıl hapis cezası verdi, ardından sanığın “atılı suçu ikrar etmesi” ve duruşmalarda gözlemlenen “iyi hali”ni gerekçe göstererek, cezayı 6 yıl 8 ay hapse indirdi.

Daha önce Sivas’ta da cinsel istismara uğrayan ve psikolojik rahatsızlığı bulunan C.Y. için o dönem Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Dairesi’nden verilen raporda, “mağduredeki zeka geriliğinin fiile ruhsal yönden mukavemete muktedir olmasına mani olacak mahiyet ve derecede olduğu, iyileşme olanağı bulunmayan bu zeka geriliğinin hayatı boyunca devam edeceği, hekim olmayanlarca da bunun anlaşılabileceği” tespit raporu verilmişti.

İ.G. ise C.Y. ile kendi rızası ile para karşılığında ilişkiye girdiğini iddia ederek C.Y.’nin zeka geriliğini fark etmediğini savundu.

Olay nasıl gelişti

Olay, 14 Nisan 2014 tarihinde merkez Palandöken ilçesindeki Mevlana Vadisi Parkı’nda meydana geldi. Özel bir rehabilitasyon merkezinde kalan C.Y., cam parçası yiyince Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedavi altına alınan zihinsel engelli olan C.Y., hastaneden kaçarak yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki Mevlana Vadisi Parkı’na gitti. İddiaya göre akşam saatlerinde İ.G, parkta gördüğü C.Y.’ye tecavüz etti. Hastane ve rehabilitasyon merkezinin başvurusu üzerine aranan C.Y. ile İ.G. parkta bulundu. Gözaltına alınan İ.G. ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here