Anasayfa Haber Ziraat Mühendisleri Odası : GAP yıkıma yol açıyor

Ziraat Mühendisleri Odası : GAP yıkıma yol açıyor

Paylaş

1977’de Urfa Tüneli’nin, 1983 yılında ise Atatürk Barajı’nın temelinin atılmasıyla büyüyen, 1980 yılında Güneydoğu Anadolu Projesi adını alan GAP, 1989 master planı ile 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali olarak tasarlanan ve 1,8 milyon hektar alanın sulanması, yılda 27 milyar kilovatsaat hidroelektrik enerji üretilmesi hedeflenirken, yaklaşık 40 yıldır tamamlanamadı. Gelen her hükümetin Kürt sorununu “ekonomik geri kalmışlık olarak görüp” bir çare olarak düşündüğü ve sürekli bir “çözüm metodu” olarak pazarlanan proje son dönemlerde AKP tarafından da yeniden gündeme getirilmeye başlandı.

Kürt sorununu ekonomik nedenlere bağlayarak başlatılan ve onlarca yıldır bitirilmeyen GAP, bitirilmediği ve yanlış uygulandığı için çözümsüzlüğe neden oldu. Siyasi malzeme haline getirilmesine rağmen Urfa topraklarındaki insanlar göçertilirken, ZMO Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, Türkiye’de uygulanan politikalarla suyun, havanın, toprağın kirletildiğini ve çiftçilerin göçertildiğini söyledi.

GAP’ı çözümsüzlük haline getirdiler

Türkiye topraklarının yüzde 10’unu oluşturan Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Antep , Kilis, Siirt, Urfa, Şırnak ve Mardin illerini kapsayan proje, sulanabilir arazilerin yüzde 20’sine ve yaklaşık 10 milyonluk bir nüfusa hitap ediyor. Günümüze kadar 29 hükümet ve onlarca bakan değiştiren GAP’ın tamamlanamayan hikayesine değinen Ziraat Mühendisleri Odaları (ZMO) Yönetim Kurulu Başkanı Özden Güngör, tamamlanan küçük kısımda ise uygulanan yanlış politikalardan kaynaklı çiftçiliğin bitme noktasına geldiğini belirtti.

‘GAP seçim vaadi oldu’

GAP’ın çok büyük bir proje olduğunu, ancak bir türlü tamamlanamadığını söyleyen Güngör, “Mezopotamya toprakları çok verimli topraklara sahiptir. Proje büyük, ancak tamamlanmıyor. Tamamlanan yaklaşık yüzde 20’lik kısımda kalan Urfa’da, devletin bilinçsizce uygulamış olduğu yöntemlerden dolayı binlerce hektar tarım arazisi, çoraklaşmış ve tuzlaşmış. Topraklarımıza, meralarımıza sahip çıkamıyoruz. Yeni çıkan mera yönetmeliği ile artık isteyen herkes meralara beton dökebilecek. GAP hep seçim vaadi olarak görüldü. Bu projeden ‘nasıl bir verim alabilirim, çiftçilerimizi nasıl teşvik edebilirim’ diyeceklerine, ‘nasıl oy alabilirim’ mantığıyla yaklaşıldı. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Toprak Koruma Kurulu adı altında toprakları koruyacaklarına resmen toprağı korumama gibi çalışıyor” dedi.

‘Devlet 1 veriyor 4 alıyor’

Bölgenin 4 mevsimi yaşadığını, verimli arazilerinin bulunduğunu söyleyen Güngör, “Verimli topraklara sahip olan bölgeler arasında Urfa gelmektedir. Ancak burada bir türlü istenilen verimi alamıyoruz. Bilinçsiz bir şekilde sulama yapılıyor ve topraklar çoraklaşmış durumda. Urfa’da hemen hemen yetişmeyecek bitki yok ama Tarım Bakanlığının bu güne kadarki yanlış politikaları ile çiftçilik bitme noktasına geldi. Çiftçiler bilinçli olarak şehirlere göçertiliyor” dedi. Girdi maliyetine de değinen Güngör, şöyle devam etti: “Mazot, tohum, gübre ve işçilik fiyatları çok yüksek. Her türlü girdinin fiyatı çok yüksek. Devlet çiftçiye destek verdiğini söylüyor. Devlet 1 veriyor 4 alıyor. Çiftçiyi adeta sömürüyor. Dünyanın en pahalı mazotunu biz kullanıyoruz. KDV ve ÖTV’si ile birlikte çiftçi büyük bir zarara giriyor. Elektrik keza öle, başlı başına büyük bir sıkıntı. Eğer üretici üretmezse ne yapar? En başta tarlasını satmaya çalışır. Çiftçi tarlasını sattığı zaman orayı terk eder. Bu şekilde millete ne yedireceksiniz? O insanlar sonuçta bir üretim yapacak ve öylece onların da karnı doyacak.”

‘Devlet çiftçiyi kaçırtıyor’

Buğday, pamuk, nohut, fasulye, soya’nın dışarıdan ithal edildiği, çiftçiler desteklendiği taktirde her türlü üretimi yapabileceklerini ifade eden Güngör, “2 buçuk milyon ton GDO’lu soya, 1 buçuk milyon ton mısır ithal ediyoruz. Peki biz bunları üretemez miyiz? Bu hale neden düştük? GAP bitse bu verimli topraklar sulamaya açılsa, çiftçiler desteklense, dünyanın en zengin ülkeleri arasına girilir ve ihracatta büyük bir gelişme sağlanılır” dedi. Devletin çiftçiyi teşvik edeceğine, çiftçileri üretimden kaçırmaya teşvik ettiğini dile getiren Güngör, “Çiftçiler daima zarar ediyor. Çiftçilerin kaderi tüccarların kaderine bırakılmış. Devletin bu politikaları yüzünden ekilebilir tarım alanları da gittikçe daralıyor. Buğdayda dünya liderleri arasında olan bir ülke olarak buğdayı bile ithal etmeye başladık. Sebzeyi bile dışarıdan getirecek konuma geldik” diye konuştu.

Çevre kirletme de dünya 1’incisi

Devletin uygulamış olduğu politikalar yüzünden ekolojik sisteminde bozulduğunu aktaran Güngör, ekolojik sisteme ilişkin şunları söyledi: “Ne suyumuzu, ne havamızı ne de toprağımızı koruyamıyoruz. Türkiye’de her ilde çimento fabrikası kurulmuş ve ekolojik sistem diye bir şey kalmamış. Avrupa’nın 17 ülkesinde çimento fabrikaları yasaklanmış. Adamlar ülkelerini kirletmiyorlar. Türkiye ise çimento üretiminde dünyada birinci sırada. O zengin ülkeler gelip parayı basıp çimento alıyor. Biz ise tarımda, hayvancılıkta birinci olacağımıza ekolojik dengeyi bozup, bize özgü olan endemik bitkileri yok edip çimento da birinci oluyoruz. Biz ziraatçılar olarak adeta meslek odası olmaktan çıkıp, adeta hukuk bürosuna dönüştük. Her gün bir davamız var. HES’ler almış başını gitmiş. Derelerimiz kurumuş. Denizlerimiz tehlikeli kimyasallarla dolmuş. Dağlarımız bile yok ediliyor. Çevremiz elden gidiyor.”

‘Urfa’da 45-50 bin dekar toprak betonlaştı’

ZMO Urfa Şubesi Başkanı Ali Rıza Öztürkmen ise, GAP’ın başkenti olarak tanımlanan Urfa’nın tarımsal sorunlarını şöyle aktardı: “Bölge halkının ümidi olan GAP’ın bir an önce bitmesi gerekiyor. Birçok hükümet gelip geçti ama hala tamamlanmış değil. Böyle giderse de 2050’lerde ancak biter. Urfa Türkiye’de tarım arazisinde en büyük 3’üncü ildir. Urfa’da tarım alanlarının betonlaştırılması, susuzluk, var olan toprağımızı bilinçsiz sulama ile çoraklaştırılması gibi problemleri var. Urfa’da 45-50 bin dekar toprak betonlaştı. Urfa’da tarım arazilerinden sorumlu bir kurum yok.”URFA (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here